Közzététel:2014. január 24., péntek
Írta Hírmorzsák
Tíz tehetséges diáknak biztosan jó lesz
Egy éve Oroszország és Ukrajna társaságában azt mondhattuk magunkról, hogy csak nekünk nem fontos a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökségben való tagság. Most, a paksi orosz megállapodás után a tagfelvételünket kértünk.
Közel egy éve írtuk meg, hogy Magyarországot nem képviselte senki azon az egy hetes, Bécsben tartott, európai szélenergia ipari éves konferencián, ahol Közép-Európa volt a központi téma. Valójában nem is volt mit képviselni, mivel a hazai szélenergiában évek óta nem történik semmi. Így, miközben a régióban 8 éve még tőlünk tanult a régió, Lengyelországban ma nyolcszor, Romániában hatszor, Bulgáriában kétszer annyi szélenergia kapacitás építésére kerülhet sor, mint amire nálunk 2006 óta sor került.
2013 februárjában azt írtuk: "jellemző a magyarországi viszonyokra, hogy az elavult Vértesi Erőmű ma is több támogatás kap, mint az egész megújulós iparág. Ezzel a hozzáállással a régió lemaradó országai közé kerültünk, de az jelzi a szabályozás szempontjából a hovatartozásunkat, hogy a jelenleg már 160 országot tagjai között tudó Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökségbe (IRENA) az Uraltól nyugatra fekvő országok közül csak Oroszország, Ukrajna és Magyarország nem lépett be. Magyarország ezzel - a hasonló méretű országokat tekintve - a szintén nem tag Laos-szal, Surinamval és Malawival került egy ország-csoportba".
Egy héttel azután, hogy a Putyin-Orbán paktummal Magyaroroszág a világ számára kinyilvánította, hogy a jövőben még több nukleáris energiára kíván támaszkodni, az IRENA státusunk megváltozott. Magyarország felvételét kéri az Ügynökség tagjai közé. Az Abu Dhabiban január 18-19. között tartott éves közgyűlésen részt is vett - a csatlakozni szándékozók közt, megfigyelő státuszú meghívottként.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) pénteken kiadott sajtóközleménye szerint a „Hizó Ferenc klímapolitikáért felelős helyettes államtitkár Abdullah bin Zayed Al Nahyan sejkkel, az Egyesült Arab Emirátusok (EAE) külügyminiszterével és Thani Al-Zeyoudi nagykövettel, a külügyminisztérium energiáért és klímaváltozásért felelős igazgatójával is megbeszélést folytatott”, melyen a helyettes államtitkár „tájékoztatta Magyarország IRENA-hoz való csatlakozási szándékáról Sultan Ahmed Al Jaber államminisztert és Fred Moavenzadeh-t, a Masdar Intézet elnökét”.
Az államminiszter felajánlotta, hogy 10 tehetséges magyar diák teljes körű ösztöndíjasa lehessen a Masdar Institute of Science and Technology mesterképzésének. Hizó Ferenc pedig részt vehetett egy kerekasztal-megbeszélésen, és egyeztetett a megújuló energia beruházások és a nemzetközi geotermikus fejlesztések tapasztalatairól.