Főcím
Közzététel:2014. március 12., szerda
Írta Hírmorzsák

Lépéselőnyben: gazdagok, adózzatok!


Egyes kutatások szerint a jómódúakra kivetett magasabb adók nem rontják a növekedési kilátásokat, a jövedelmek kiegyenlítése azonban jót tesz a gazdaságnak.
Minél nagyobbak a jövedelmi egyenlőtlenségek egy társadalomban, annál rosszabbak az adott gazdaság növekedési kilátásai. A jövedelmi egyenlőtlenségeket úgy lehet csökkenteni, ha az állam a gazdagok felől a szegények felé tereli a jövedelmeket, ez ugyanakkor a gazdagokra kirótt magasabb adókat és nagyarányú jövedelem-átcsoportosítást jelent. A magas adók ugyanakkor növelik a szürke- és feketegazdaság vonzerejét és csökkentik a hajlandóságot a munkára és a megtakarításra, ami elvileg ugyancsak rontja a növekedései kilátásokat. Hogy is van ez? Az is rossz a növekedésnek, ha nagy a jövedelmi egyenlőtlenség, de az is, ha az állam ki akarja ezt egyenlíteni? Ez egy súlyos ellentmondás – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
A kérdés az, hogy milyen mértékben ossza újra a jövedelmeket az adott állam, vagyis mennyit vegyen el a gazdagabbaktól annak érdekében, hogy a begyűjtött pénzeket odaadhassa a szegényeknek. Teljesen logikusnak tűnik a feltételezés, hogy minél nagyobbak a jövedelmi különbségek – vagyis minél több pénz összpontosul néhány nagyon gazdagnál –, annál rosszabbak a gazdaság növekedési kilátásai. Viszont az is logikus, hogy minél jobban igyekszik az állam újraosztani a jövedelmeket és adóztatni a gazdagokat, annál jobban kell trükközniük a jómódúaknak, ha el akarják kerülni az adókat, ami ugyancsak nem tesz jót a növekedésnek. Most akkor összességében pozitív vagy negatív hatása van a növekedési kilátásokra az újraelosztásnak és a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentésének? – teszi fel a kérdést a blog.

Az IMF kutatói elemzésükben megvizsgálják, hogy milyen a kapcsolat a jövedelmi egyenlőtlenség, a jövedelem-újraelosztás és a növekedési kilátások között, és arra jutnak, hogy miközben a jövedelmi különbségek csökkentése nagymértékben hozzájárul a gyorsabb és fenntarthatóbb növekedéshez, addig a jómódúakra kivetett adók önmagukban szinte semmilyen mértékben nem rontják a növekedési kilátásokat. Vagyis egy államnak érdemes a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében újraosztania a jövedelmeket, és nem kell attól tartania, hogy a magasabb adók miatt a gazdagok majd kevesebbet dolgoznak vagy takarítanak meg. Az is igaz azonban, hogy mindez csakis akkor igaz, ha az állam erős kontrollal bír, az adóbeszedési képessége pedig szintén erős. 

Néhány szó a szerzőről

Írta Hírmorzsák 2:37. Kategória . Minden hozzászólást követhetsz és válaszolhatsz RSS 2.0. Szabadon hozzászólhatsz

Írta Hírmorzsák 2:37. Még több cikk ebben a kategóriában . Minden hozzászólást követhetsz és válaszolhatsz RSS 2.0. Szabadon hozzászólhatsz

0 megjegyzés for " Lépéselőnyben: gazdagok, adózzatok!"

Leave a reply

Magyarországi országgyűlési választások

A választások időpontja 2014 április 6.


te is számítasz ...

Üzemeltető: Blogger.
2014: FORMA-1
A sosem látott F1 – Dávid Sándor szubjektív szezonnyitója

F1 kövesse a Hírmorzsákon

Ember nem tudná megmondani, mikor tűnt ennyire kiszámíthatatlannak egy Forma–1-es szezon