Két bukás után kirúgják a tanárokat
Két próbálkozás után kirúgják azokat a tanárokat, akiknek nem sikerül megfelelniük a pedagógus-életpálya modell által életre hívott minősítéseken. Vizsgázni a gyakornok státuszúaknak, valamint a pedagógos I kategóriába tartozóknak is kötelező.
2013. szeptember 1-től minden, két évnél kevesebb szakmai tapasztalattal bíró tanár automatikusan gyakornoki státuszba került a Hoffmann Rózsa-féle pedagógus-életpályamodell bevezetése miatt - írta az eduline.hu. A gyakornoki státusz fizetéssel jár természetesen, de ahhoz, hogy egy fizetési fokozattal feljebb kerüljenek - a pedagógus I kategóriába -, különbözeti vizsgán kell megfelelniük.

Ehhez egy komplex portfóliót kell készíteni, melynek óratervet, szakmai életút értékelését, önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatását, dokumentumait, a pedagógust foglalkoztató intézmény környezetének bemutatását, a pedagógus szakmai és egyéb tevékenységének bemutatását és dokumentumait. A tanárnak a portfólióját meg kell védeni a minősítő bizottság előtt, és ha legalább 60 százalékos eredményt ér el, pedagógus I státuszúvá lényegül át. Így már lehet osztályfőnök, valamint vizsgáztató.
A gyakornoki szakasz minimum két évig tart, amennyiben nem sikerül a minősítő vizsga, újabb két évig marad ebben a cipőben. A 24 hónapos kényszerszünet után újrapróbálkozhat, de amennyiben ekkor sem sikerül megütni a mércét, megszűnik a jogviszonya az adott iskolával, elveszíti az állását - olvasható az eduline.hu-n.
A pedagógus I-es kategóriából is minősítés után lehet, illetve kell feljebb lépni a pedagógus II-be, ide 2015. január 1-jei kezdettel azokat sorolják át, akiknek legalább tizennégy év szakmai gyakorlatuk és pedagógus-szakvizsgájuk van.
A több mint nyolc év szakmai gyakorlattal rendelkező tanárok először jövőre kezdeményezhetik a minősítési eljárást, amelyet a gyakornokokéhoz hasonló módon történik, a 60 százalék helyett azonban már 75 százalékon fog állni a mérce. A pedagógus II. kategóriába való belépéshez a gyakornoki időszak után legalább hat év tapasztalat kell. A pedagógus I-be sorolt tanárok és tanítók legalább hat, legfeljebb kilenc évig maradhatnak a gyakornokságot követő kategóriában, kilenc év után viszont muszáj nekiszaladniuk a következő minősítőnek. Ha első körben nem sikerül a minősítést megszerezni, van lehetőség ismétlésre, amit leghamarabb két év múlva, de még a pályán töltött 11. évben meg kell tenni. Amennyiben az ismétlővizsga sem sikerül, a pedagógus elveszíti a munkáját.
Március végéig lehet jelentkezni a minősítőre
A pedagógusoknak az adott év március 31-ig kell jelentkezniük az intézményvezetőnél a minősítő vizsgára, a jelentkezésben meg kell határozni azt a fokozatot, amit el kívánnak érni, a kérelmeket a kormányhivatal ellenőrzi és április 30-ig hagyja jóvá. Az eduline.hu a kormany.hu-ra hivatkozva azt írja: a miniszter minden év február utolsó napjáig közzéteszi a következő naptári évre vonatkozóan a minősítő vizsgák és a minősítési eljárások keretszámait, azok szervezésének központi szabályait és a minősítési tervbe történő felvétel feltételeit.
A miniszter az Oktatási Hivatal javaslata alapján elkészített minősítési tervben minden év május 20-áig dönt a tárgyévet követő évben minősítő vizsgán, eljárásban részt vevő pedagógusokról, a döntésről a legkésőbb minden év május 31-éig a hivatal által működtetett informatikai rendszer útján értesíti a pedagógust és az intézményvezetőt. Díjköteles minősítő vizsga, eljárás esetén a pedagógus díjfizetési kötelezettségét az értesítést követő tizenöt napon belül teljesíti a javaslat szerint. Amennyiben valaki elmulasztja a díjfizetést, a jelentkezése érvénytelenné válik, törlik a minősítési tervből.
A kormányhivatal az adott év szeptember 30-áig kijelöli a minősítési tervben szereplő pedagógusok vizsgájának, eljárásának időpontját, a minősítő bizottság elnökét és szakértő tagját, majd erről az Oktatási Hivatal által működtetett informatikai rendszer útján értesíti az érintett pedagógust és szakértőket, valamint az érintett intézmények vezetőit. Ha a pedagógus önhibáján kívül nem tud részt venni a minősítő vizsgán, minősítési eljárásban, a kormányhivatal új időpontot jelöl ki a számára.