Főcím
Közzététel:2014. január 7., kedd
Írta Hírmorzsák

Ragaszthatunk-e kampányplakátot a villanyoszlopra?

Az idei választási kampányok körüli megválaszolatlan kérdések egyike, hogy vajon szabad-e a villanyoszlopokra plakátolni, hiszen ezt korábban - a közúti közlekedési törvényben - megtiltották. A miniszter szerint a választási plakát nem kereskedelmi hirdetés, így szerinte igen, de azt javasolja, azért inkább kérdezzék meg a választási irodát is.
A politikai plakát nem minősül gazdasági reklámnak, vagyis nem vonatkozik rá az az előírás, amely szerint az utak mellett álló villanyoszlopokon nem lehetnek hirdetések – írta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter Varga Zoltán szocialista képviselő írásbeli kérdésére adott válaszban. A miniszter ugyanakkor azt ajánlja a képviselőnek, hogy „választások lebonyolításával kapcsolatos technika kérdésekkel” forduljon a Nemzeti Választási Irodához.
Varga szerint helyzet tisztázása minden politikai szereplőnek fontos, hiszen közelednek a 2014-es választások. A közúti közlekedésről szóló törvény hatályos – legutóbb 2012-ben módosított – szövege ugyanakkor kifejezetten úgy fogalmaz, hogy „nem lehet reklámtábla, reklámhordozó és egyéb reklámcélú berendezés a közvilágítási-, villany-, telefonoszlopon, függetlenül attól, hogy a közvilágítási-, villany-, és telefonoszlop a közút úttesten kívüli burkolatlan területén, járdán, gyalogúton vagy kerékpárúton helyezkedik el.”
Fotó: Stiller Ákos
A törvény, illetve annak végrehajtási rendelete szerint a közútkezelő maga is eltávolíthatja a jogellenes reklámot – például ami a villanyoszlopokon lóg –, ha a tulajdonos nem teszi meg. Nem nehéz elképzelni, hogy a kampányidőszakban mekkora botrány lenne belőle, ha egy önkormányzat vagy az Magyar Közút Zrt. emberei elkezdenék leszerelni egy ellenzéki párt plakátjait, a közlekedési hatóság pedig esetleg még meg is bírságolná a hirdetőt.
A fideszes parlamenti többség 2010 óta több körben is foglalkozott azzal, hogy betiltsa az utak mellett látható hirdetőtáblákat. A hivatalos magyarázat szerint erre közlekedésbiztonsági okokból van szükség – hiszen az óriásplakátok és egyéb hirdetések elterelik a sofőrök figyelmét –, de már a kezdetekkor felmerült a gyanú, hogy a tiltás a kormánypárt mögött álló üzleti körök érdekét szolgálja.  Bleuer István üzletember, a tilalmat leginkább megsínylő Esma reklámcég társtulajdonosa erre utalva a HVG hetilapnak azt mondta: bárkinek segít, akinek a célja a kormány leváltása.
A hvg.hu korábbi cikke szerint egyre gyakoribb, hogy a Simicska Lajos Fidesz-közeli üzletember érdekeltségébe tartozó hirdetési cégek reklámgazdai szerződést kötnek önkormányzatokkal, ami esetenként arra is felhatalmazza őket, hogy piaci vetélytársaiktól díjat szedjenek. Szigetvári Viktor, az Együtt-PM kampányfőnöke tavaly év végén arról beszélt, hogy politikai nyomás van a hirdető cégeken, ezért nehézséget okoz egy kampány megszervezése. „A nem Simicska-érdekeltségű, tisztességes hirdetési vállalkozásokon olyan politikai nyomás van, hogy sokan egyszerűen félnek velünk szerződést kötni, de a kampányunk így is el fog indulni” – mondta.

Néhány szó a szerzőről

Írta Hírmorzsák 3:58. Kategória . Minden hozzászólást követhetsz és válaszolhatsz RSS 2.0. Szabadon hozzászólhatsz

Írta Hírmorzsák 3:58. Még több cikk ebben a kategóriában . Minden hozzászólást követhetsz és válaszolhatsz RSS 2.0. Szabadon hozzászólhatsz

0 megjegyzés for "Ragaszthatunk-e kampányplakátot a villanyoszlopra?"

Leave a reply

Magyarországi országgyűlési választások

A választások időpontja 2014 április 6.


te is számítasz ...

Üzemeltető: Blogger.
2014: FORMA-1
A sosem látott F1 – Dávid Sándor szubjektív szezonnyitója

F1 kövesse a Hírmorzsákon

Ember nem tudná megmondani, mikor tűnt ennyire kiszámíthatatlannak egy Forma–1-es szezon