Közzététel:2014. január 8., szerda
Írta Hírmorzsák
Megrendült a bizalom a jótékonysági szervezetekben

Szilágyi György sajtótájékoztatót tartott a Gyermekrák Alapítvány ügyében, ahol elmondta: a nyomozás még meg sem indult, legutóbb kiegészítést rendeltek el a feljelentéshez. Az időhúzás pedig csak az elkövetőknek kedvez.
Szilágyi György emlékeztetett: a Jobbik december 20-i feljelentése, mely hanyag kezelés és csalás bűntette elkövetésének gyanúja miatt született, jelenleg csak a VIII. kerületi ügyészségen pihen. Úgy tudni, feljelentés-kiegészítést rendeltek el, tehát tovább csúszik a nyomozás megindulása.
Azért aggályos az időhúzás Szilágyi György szerint, mert bűncselekmény esetén az elkövetőknek van idejük bőven eltüntetni, módosítani a bizonyítékokat. Hozzátette, a közbizalom is megrendült az összes jótékonysági szervezetben, és félő, kevesebbet fognak adományozni az állampolgárok az egy százalékokból.
Mint a jobbikos képviselő elmondta, nem azért adakoznak az emberek, hogy a Gyermekrák Alapítvány feje félmilliós fizetést kapjon és mentővel furikáztassa magát budai villája és munkahelye között.
Szilágyi György beszélt arról, hogy levelet írt az ügyészségnek az ügyben, mivel Balogh István január 3-án az Echo Tévén két különböző összeget (1,6 és 3 milliárd forintot) mondott, amit 15 év alatt költöttek. Ezért is fontos - egészítette ki Szilágyi György -, hogy az ügyészség mihamarabb megindítsa a nyomozást.
Korábban írtuk:
A nemzeti radikális képviselő hűtlen kezelés gyanújával fordult a Legfőbb Ügyészséghez. A Magyar Nemzet azt írja: a feljelentéskiegészítés határideje 15 nap, amely még egyszer ennyi ideig meghosszabbítható.
Szilágyi György szerint alapos gyanú merült fel, hogy hűtlen kezelés és csalás történt. Decemberi sajtótájékoztatóján kiemelte: az adójuk 1 százalékát a Gyermekrák Alapítványnak juttatók szándéka egy közhasznú cél megvalósulása volt, azt szerették volna, ha ezeket az összegeket a beteg gyermekek gyógyítására, kezelésére fordítják. A szervezet vezetése azonban megtévesztette őket, az adományozók szándékától eltérő célra, saját haszonszerzésre használták fel.
Mint Szilágyi György elmondta, a törvénysértésen túl komoly problémát jelent az is, hogy egy ilyen eset megrendítheti az adakozók jótékony célokat szolgáló karitatív szervezetekbe vetett bizalmát. A Jobbik azt kérte az ügyészségtől, hogy átfogó vizsgálatot végezzen el a Gyermekrák Alapítvánnyal kapcsolatban, és amennyiben más bűncselekmények gyanúja is felmerül, úgy azokkal kapcsolatban is cselekedjen.
Ahogy azt az Alfahír is megírta, a Gyermekrák Alapítvány elnöke azután került a közvélemény célpontjába, hogy az Index videóval bizonyította, Balogh István többször is az adományokból vásárolt, személyautós kivitelű betegszállítóval teszi meg a távot budaligeti villája és az alapítvány VIII. kerületi, Rákóczi téri irodája között, egyszer pedig a Teve utcai rendőrpalotához vitte a betegszállító sofőrje.
Az alapítvány pénzügyei már korábban is felkeltették az ügyészség figyelmét, 2008-ban azért indítottak nyomozást, mert működési költségre többet költöttek, mint a beteg gyerekekre. A szervezetnek évente 60 ezer ember ajánlja fel az adója egy százalékát, 250-400 millió forint közötti összeghez juttatva őket. Sajtóinformációk szerint az adományok szétosztása helyett több mint 800 milliót pihentetnek az alapítvány számláján.
Az mno.hu korábbi cikkében kitért Balogh múltjára is, amelyet több bűncselekmény is terhel. Ezek között van még 1961-ből lopás, deviza-bűncselekmények, illetve bűnszövetségben elkövetett üzérkedés is. Ezek mellett foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés és erőszakos nemi közösülés kísérlete miatt büntették, közúti veszélyeztetés miatt pedig mint többszörös visszaesőt két év négy hónap fegyházbüntetésre ítélte egy bíróság. A sajtóinformációk szerint MSZP-közeli Baloghot a rendőrség számos alkalommal kapta rajta ittas vezetésen.