Főcím
Közzététel:2014. február 11., kedd
Írta Hírmorzsák

Vona Gábor: Ne legyen támadási felület


A paksi bővítésről, pártja stílusváltásáról és a választási esélyekről is nyilatkozott a Zalai Hírlapnak Vona Gábor, a Jobbik elnöke, akitől zalaegerszegi fóruma után kértünk interjút.

– Kezdjünk egy aktuális közéleti kérdéssel: a Jobbik régóta szorgalmazza az atomenergia-felhasználás bővítését és a keleti gazdasági kapcsolatépítést. A paksi projektben mindkettő jelen van. Támogatják?

– Részben. A megállapodás tartalmát, tehát a paksi bővítést támogatjuk, ez a szándék már a 2010-es választási programunkban is szerepelt. Az pedig, hogy az orosz technológiát választjuk, számunkra szintén egyértelmű, ezért meg is szavaztuk a parlamentben. Ugyanakkor kritikai észrevételeinknek is hangot adtunk. Az időzítést ugyanis elhibázottnak tartjuk: választási kampányban ilyen súlyú megállapodást szerintünk felelőtlenség megkötni. Másfelől hibának érezzük, hogy a kormány nem tisztázza a helyzetet, azt a látszatot keltve, hogy valami nincs rendben a megállapodással. A baloldal részéről viszont hisztériázás zajlik, hiszen az MSZP korábban többször kifejezte az atomenergia iránti szimpátiáját, és azt is, hogy Paksot bővíteni kell. A Fidesz és az MSZP mindig az „üléspontjától" függően váltogatja véleményét, holott ez egy szakmai vita, amiből nem kellett volna politikai vitát gerjeszteni.

– Sok szó esik a Jobbik arculatváltásáról. Mi a cél? Kevesebb radikális hangot lehet majd hallani a párttól?

– Én ezt a folyamatot nem arculat-, hanem stílusváltásnak nevezném, hiszen szó sincs arról, hogy bármit feladnánk korábbi programunkból, értékeinkből. Továbbra is határozottan kimondjuk az igazságot és igyekszünk megoldásokat javasolni a problémákra. Azonban sokszor hibát követtünk el, amikor jó szándékkal bár, illetve az igazságkeresésből fakadó indulatból, de mégiscsak úgy fogalmaztunk, hogy az esetleg többeket megriasztott, vagy lehetőséget adott a politikai ellenfeleinknek arra, hogy megpróbáljanak befeketíteni bennünket. Ezt a támadási felületet nem kell megadni. A Jobbik programjában semmi olyan nem szerepel, amit nem lehetne vállalni. Semmi olyan, ami bárkit vallási, faji, etnikai, kulturális vagy bármilyen értelemben megbélyegezne, illetve különbséget tenne az állampolgárok között. Mi igazságos, tisztességes programot alkottunk, és törekednünk kell arra, hogy ez a maga valóságában jusson el az emberekhez. Ehhez kell az új, „mindennapi" stílus, amelyik a legszélesebb társadalmi réteg számára befogadható. Tehát a tartalmi radikalizmust meg kell őrizni, a stílusbelit pedig el kell felejteni.


Vona Gábor:  – A Jobbik egy középpárt, és én abban bízom, hogy a mostani választásokon nagy párttá válunk. Egy biztos: sem az MSZP-vel, sem a Fidesszel nem készülünk koalícióra

– Milyen stílus jellemzi majd a Jobbik kampányát?

– Ha megnézzük a pártok óriásplakátjait, kirajzolódnak a különbségek. A Fidesz óriásplakátjain az MSZP politikusai láthatók, az MSZP plakátjain pedig a Fidesz politikusai, tehát ezek a pártok egymással riogatnak, és megpróbálnak a társadalomban jelen lévő kölcsönös rettegésre alapozni. A mi plakátjaink mások: idilli jövőképet mutatunk be, hiszen ezt szeretnénk elérni. Nem akarunk a sárdobálásba beszállni. A fiatalok körében, egy bizonyos korosztályon belül a legnépszerűbb párttá váltunk; ez is arra kötelez bennünket, hogy jövőképet adjunk, és ne a múlt vitáit folytassuk tovább.

– Ugyanakkor e stílusváltásnak nem mindenütt érezhető a hatása: nemrég Londonban heves tüntetők fogadták. Miért válthatott ki ilyen indulatokat a Jobbik elnökének fóruma?

– Azért az furcsa lenne, ha egy pár hónapos, egyébként idehaza sikeres óriásplakát-kampány már Londonban is éreztetné hatását... Ami a fogadtatást illeti, politikai manipulációt vélek mögötte felfedezni, hiszen azoknak, akik kimentek tüntetni, fogalmuk sem volt róla, hogy én mit képviselek. Sokan vádoltak például iszlámellenességgel, holott aki egy kicsit is követi a pályafutásomat, tudja, mennyire fontosnak tartom a kereszténység és az iszlám, illetve általában a világvallások párbeszédét. Londonban egy felheccelt tömeg várt, és olyan pletykák is terjedtek, hogy valamiféle szélsőjobboldali pártkoalíció akar ott találkozni. Ez szemenszedett hazugság. Engem egy magyar közösség hívott meg azért, hogy a választási programunkról beszélgessünk. Megjegyezném, hogy az elmúlt években a Jobbik külkapcsolatai nagyon biztatóan alakultak, főképpen Keleten. A magyar politikai térfélen viszont sokaknak az az érdeke, hogy a Jobbikot úgy állítsa be, mint nemzetközileg szalonképtelen pártot, amely kormányra kerülése esetén nem tudna szövetségeseket, partnereket találni Magyarország számára. Lejáratási szándék állhatott tehát e londoni hisztéria mögött is. Még egy fontos eseményre felhívnám a figyelmet: Londonban ortodox rabbik álltak ki mellettem. Tárgyaltam is velük, New Yorkból érkeztek és utaztak tovább a hétfői holokauszt-megemlékezésre Berlinbe. Azért álltak meg Londonban, hogy velem találkozzanak és megismerjék a Jobbik programját. Érdekes és nyitott beszélgetés volt, amelynek a végén ők maguk mondták ki, hogy nem vagyok antiszemita és a pártom sem az. Tehát a zsidóságon belül is árnyalt a Jobbik megítélése.

– A Medián közvélemény-kutatása nemrég 14 százalékon mérte a Jobbikot a biztos választók körében. Milyen esélyekkel számol?

– Nyilvánvalóan a kutatások alapján nem mi vagyunk a favorit, hanem a Fidesz. Ám az a párt, amely közel 1 millió szavazót állított maga mellé az előző választásokon, nem teheti meg, hogy ne a győzelemre készüljön. A Jobbik egy középpárt, és én abban bízom, hogy a mostani választásokon nagy párttá válunk. Nem is tudok másra gondolni, csak a győzelemre, az egyéni és listás mandátumok megszerzésére, aztán majd áprilisban eldől, hogy ez mire lesz elég. Egy biztos: sem az MSZP-vel, sem a Fidesszel nem készülünk koalícióra. Azokat szeretnénk képviselni a választásokon, akiknek egyikből is, másikból is elegük van.

zaol.hu interjú


Néhány szó a szerzőről

Írta Hírmorzsák 2:12. Kategória , . Minden hozzászólást követhetsz és válaszolhatsz RSS 2.0. Szabadon hozzászólhatsz

Írta Hírmorzsák 2:12. Még több cikk ebben a kategóriában , . Minden hozzászólást követhetsz és válaszolhatsz RSS 2.0. Szabadon hozzászólhatsz

0 megjegyzés for "Vona Gábor: Ne legyen támadási felület"

Leave a reply

Magyarországi országgyűlési választások

A választások időpontja 2014 április 6.


te is számítasz ...

Üzemeltető: Blogger.
2014: FORMA-1
A sosem látott F1 – Dávid Sándor szubjektív szezonnyitója

F1 kövesse a Hírmorzsákon

Ember nem tudná megmondani, mikor tűnt ennyire kiszámíthatatlannak egy Forma–1-es szezon