Közzététel:2014. március 2., vasárnap
Írta Hírmorzsák
Egy tímárműhely nyomaira bukkantak Egerben

Nem vitás, nagy a felfordulás a Dobó téren. Az elmúlt napok esős időjárása nehezítette a munkát, ám az jól látható, hogy hatalmas árkok, gödrök vannak a terület Szent János utca felőli részén.
Sokan állnak meg fotót készíteni a munkálatokról, hiszen ilyen állapotban nemigen láthatták még a teret. Érdekes, sőt érdemes azonban szólni arról is, ami az utcáról nem látszik, lévén a föld alatt van.
A Dobó István Vármúzeum régészei hetek óta dolgoznak a város fő terén. Mint arról a Hírlap beszámolt, a szakemberek számos különleges török kori leletre bukkantak a munka során, egyebek között lábbelik talpai, üvegedény, valamint egy láncing maradványa került elő a föld alól. A Dobó téren folynak a belváros rehabilitációs munkálatai, s a leendő szökőkút majdani gépháza miatt egy területen a többinél jobban megbolygatták a talajt, így bukkantak először két cölöpépítmény és egy kőépület maradványaira.
Halász Ágoston régész elárulta: előbbiek vélhetően egy XVI-XVII. századi tímárműhely cserző-, illetve áztatógödrei. A feltárás az elmúlt napokban folytatódott: mára öt cserzőgödör látható, de megtalálták az egykori kőépület bejáratát, illetve a fal mellett húzódó kerítést és a török kori járószintet is.
– Izgalmas a leletanyag, az utóbbi napokban – a szokásos kerámiákon, állatcsontokon kívül – lábbelitalpak, aranyozott és rozettás bronzruhadíszek is előkerültek, de találtunk lakatot, bőrszíjakat és fa eszközöket, például egy fakanalat is – mesélte a szakember.
A területen dolgozó régészek pontosan lajstromba veszik az emlékeket. Ami a laikus szemlélőnek egy kő- vagy fadarab, arról tudják: faoszloptartó cölöp lehetett egykoron. A metszetfalakon látható rétegekből pedig kiolvasható az egykori járószintek helye, illetve a földbe mélyedő gödrök, cölöplyukak szélei.
A feltárás jelentős, kevesen hitték volna ugyanis, hogy ilyen leletek bukkannak elő a Dobó tér alól. Régészeti szempontból különösen fontos eseményről van szó, lévén a belváros más pontjain az épületek alapozása során vélhetően tönkretették ezen emlékeket, s csak kis területeken, esetleg pincékben kutathatnának a szakemberek. Azaz talán máshol nem is találhatók meg ilyen formán a török kori Eger nyomai. Hamarosan pedig új feladat vár a szakemberekre: a Szúnyog közben, az elbontott Csizmadia színnél – ahová a Végvári vitézek szoborcsoport kerül – végeznek majd próbaásatást.